Prirodna sredstva protiv alergije

Prije početka sezone alergija već se psihički pripremate za stres koji će vam prouzročiti neprestano kihanje, šmrcanje, začepljen nos te suzne i natečene oči? Umjesto da posežete za farmaceutskim antihistaminicima, predlažemo vam da zavirite u svoju smočnicu i provjerite imate li ondje sve što vam je potrebno.

Za razliku od onih prirodnih, farmaceutski antihistaminici nisu dobar izbor za vas jer često dolaze u paketu s neugodnim nuspojavama kao što su:

  • nemir
  • vrtoglavica
  • promjene raspoloženja
  • mučnina i povraćanje
  • zamućen vid itd…

Već samom promjenom prehrane bit ćete u velikoj prednosti pred alergijama, ma kako uporne one bile. Napunite smočnicu efikasnim prirodnim antihistaminicima, poput crvenog luka, ananasa, brokule, zelenog čaja, papaje, bobičastog voća, koprive… Njihovom svakodnevnom konzumacijom ne samo da ćete doskočiti neugodnim simptomima alergije nego ćete ojačati imunitet i zaštititi se od mnogih drugih oboljenja.

Kako djeluju antihistaminici

Prirodni antihistaminici su izvrsni saveznici u prevladavanju simptoma alergije. Oni suzbijaju stvaranje histamina – aminokiseline koja je odgovorna za neugodne simptome, kao što su kihanje, svrbež nosa, natečena sluznica i oči, otežano disanje…

S njihovom konzumacijom trebali biste započeti barem mjesec i pol prije sezone alergija kako biste maksimalno smanjili simptome. No još bolji potez napravit ćete ako takva hrana postane sastavni dio vašeg jelovnika.

Najbolji prirodni antihistaminici

1. Ulje crnog kima

Ulje koje se dobiva iz biljke latinskog naziva Nigella sativa ima snažno protuupalno i antialergijsko djelovanje. U jednoj studiji, kod više od polovine ispitanika koji su uzimali ulje crnog kima tijekom 6 tjedana simptomi alergije znatno su se smanjili.

Crni kim, među ostalim, sadrži timokinon – moćnu tvar koja inhibira otpuštanje histamina te tako smanjuje upalne procese, osobito u respiratornom sustavu. Za najbolje djelovanje, ulje crnog kima počnite uzimati 2-3 mjeseca prije sezone alergija (po 1 žličicu dva puta dnevno).  Tijekom sezone alergija uzimajte po 3 žličice na dan.

2. Kopriva

Kopriva je jedan od najboljih prirodnih antihistaminika, osobito kada je riječ o simptomima vezanima uz respiratorni sustav. Ova moćna biljka djeluje tako da sprečava signale koji potiču stanice mastocite na lučenje histamina.

Uzimanjem koprive olakšat ćete si simptome poput curenja nosa, svrbeža očiju i kihanja, koji su rezultat upalnih procesa i otpuštanja histamina. Od koprive možete pripremati ljekoviti čaj (pijte ga 2-3 puta na dan) ili je pak uzimati u obliku tinkture (za prevenciju alergije: 20-30 kapi na dan u vodi ili soku; za liječenje alergije: 20-30 kapi 2-3 puta na dan).

3. Vitamin C

Još prije početka sezone alergija napunite smočnicu voćem i povrćem koje je bogato vitaminom C. Taj vitamin topiv u vodi s razlogom spada među najmoćnije antioksidanse. Osim što snažno djeluje protiv štetnog učinka slobodnih radikala te je ključan za stvaranje kolagena, vitamin C izvrsno pomaže protiv alergije i astme.

Visokim sadržajem vitamina C mogu se pohvaliti:
  • paprika i rajčice
  • brokula i cvjetača
  • jagode i kivi
  • mango i papaja
  • kelj i prokulice
  • citrusno voće, poput limuna, grejpa, limete, naranče…

Sve te namirnice treba konzumirati što svježije jer je u takvoj hrani najbolje očuvan vitamin C. Možete ga uzimati i u obliku dodataka prehrani, a posebno je djelotvoran u liposomalnom obliku. Za najbolje djelovanje protiv alergije, potrebno je dnevno unijeti oko 2 grama vitamina C.

4. Kvercetin

Flavonoid kvercetin je moćan biljni pigment koji daje boju pojedinom voću i povrću, a znatno unapređuje ljudsko zdravlje. Taj prirodni antihistaminik djeluje tako da smanjuje proupalne citokine te sprečava stvaranje i otpuštanje histamina, kao i drugih upalnih tvari.

Studije su pokazale da kvercetin može ublažiti upaljenost dišnih puteva, što je često prisutno upravo kod alergije, te da povoljno djeluje kod alergijskog rinitisa. Prema istraživanju, ovaj se biljni pigment pokazao čak učinkovitijim od standardnih lijekova protiv alergije.

U visokim koncentracijama sadrže ga:
  • kvalitetni crni i zeleni čaj
  • brokula
  • đumbir
  • crveni luk
  • paprika
  • jabuka
  • grožđe i bobičasto voće

Naravno, kvercetin možete uzimati i u obliku dodatka prehrani. Uzimate li ga u obliku suplementa, potrebna doza je 400-500 mg triput na dan, između obroka (kombinirajte ga s bromelainom).

5. Bromelain iz ananasa

Ovo egzotično voće može se pohvaliti sastojkom koji djeluje kao prirodni antihistaminik, a to je bromelain. Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, bromelain pomaže u suzbijanju neugodnih simptoma alergije poput kihanja i šmrcanja, natečenosti sluznice itd.

Uzimate li bromelain u obliku dodatka prehrani, potrebna doza za suzbijanje alergije je 100-200 mg triput na dan, između obroka. Izvrstan učinak postići ćete kombinacijom bromelaina i kvercetina u navedenim dozama.

6. Omega-3 masne kiseline

Zahvaljujući njihovim protuupalnim svojstvima, omega-3 masne kiseline pomažu u suzbijanju alergija.

Što češće jedite lanenekonopljine i chia sjemenke, grah, prokulice i orahe, koji se mogu pohvaliti obiljem ovih zdravih masnoća.

7. Ljekovite gljive

Gljive poput reishi ili čage pomažu ublažiti neugodne simptome alergije. Ove gljive sadrže polisaharide, peptidoglikane i triterpene, koji imaju imunomodulatorna i protuupalna svojstva.

Ekstrakt čage ne samo da smanjuje reaktivne kisikove spojeve koji uzrokuju tešku upalu i pogoršavaju simptome alergije nego i omogućuju uravnotežen odgovor imunosnog sustava kada je izložen nekom od alergena. Uzimate li čagu u prahu, preporučena dnevna doza je 5-10 g, a birate li tinkturu, uzimajte 5 ml na dan u vodi ili čaju.

8. Astragalus

Astragalus se stoljećima koristi u ayurvedi i tradicionalnoj kineskoj medicini, najviše kao tonik za pluća. Ova biljka djeluje tako da potiče stvaranje interferona, specifičnih proteina imunosnog sustava.

Aktivacijom interferona smanjuje se ili suzbija funkcija mastocita, a samim time i lučenje histamina. Možete uzimati 1-3 žličice (do 6 g) astragalusa u prahu dnevno, pomiješanog s čajem ili sokom.

 

Prirodni imunomodulatori protiv alergija

Prehlada, alergija, bolovi? Isprobajte ulje paprene metvice!

Počela je sezona alergija, evo kako se zaštititi

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads